Atrakcje

Wdzydze Kiszewskie – jezioro Wdzydze przystań, wieża widokowa

Adres:

Wdzydze Kiszewskie

tel. :
Godziny otwarcia:
Wstęp: bezpłatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: w okolicy

Legenda głosi, że w małym jeziorze niejaki książę Sorka ujrzał Wdzydzanę. Chcąc dotrzeć do pięknej wodnicy, zwołał stolemów (olbrzymów), aby odprowadzili rowami wodę z jeziora. Ale w którą stronę by nie kopali, wody nie ubywało i wciąż wypełniała wielkie rowy. Tak powstało jedno z największych jezior w Polsce – Jezioro Wdzydze.
Kaszubskie Morze, Wielka Woda – tak i inaczej określane jest jedno z najpiękniejszych polskich jezior. Zlokalizowane na obszarze Kaszub Południowych jezioro jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc na turystycznej mapie Kaszub. Jezioro Wdzydze tworzą połączone ze sobą jeziora: Wdzydze, Radolne, Gołuń, Jelenie i Słupinko. Jezioro kształtem przypomina zdeformowany krzyż. Dzięki tak ukształtowanej linii brzegowej i walorom przyrodniczym licznie odwiedzane jest przez miłośników śródlądowego, spokojnego żeglarstwa, płetwonurków, wędkarzy czy miłośników wypoczynku. Jezioro Wdzydze jest również obowiązkowym punktem dla kajakarzy przepływających popularnym szlakiem rzeki Wdy. Nad Jeziorem Wdzydze bardzo dobrze rozwinięta jest baza żeglarska, noclegowa oraz usługi. Przystanie jachtowe znajdują się we wsi Lipa nieopodal Wdzydz Tucholskich, w Ośrodku Wczasów Rodzinnych „Jasnochówka” w pobliżu Borska w południowej części jeziora, we Wdzydzach Kiszewskich na terenie Hotelu „Niedźwiadek”. We Wdzydzach Kiszewskich znajduje się również stanica wodna PTTK, „Przystań
u Grzegorza” oraz „Wdzydzki Kąt”.  W Gołuniu znajduje się natomiast jachtklub „Portowiec” Gdańsk.
Na terenie stanicy wodnej PTTK znajduje się mająca 36 m wysokości wieża widokowa,
z której rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na całe Jezioro Wdzydze.
Do dyspozycji turystów są trzy platformy widokowe. Miłośników mocniejszych wrażeń zachęci fakt, iż wieża w sezonie udostępniana jest całą dobę.


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację