Atrakcje

Kamienne Kręgi w Odrach

Adres:

Odry
ul. Ks.Zawadzińskiego 10
89-651 Gotelp

tel. : 52 398 61 30
601 336 015
Godziny otwarcia:
Wstęp: płatny
Parking: bezpłatny
Nocleg: w okolicy

Nazywane polskim Stonehenge przyciągają co roku rządnych tajemnic turystów. Początki Rezerwatu „Kamienne Kręgi” sięga roku 1958, natomiast same kręgi pochodzą z okresu wpływów Rzymskich. Są to największe kręgi kamienne w Polsce, a drugie pod względem wielkości w Europie. Badania archeologiczne wykazały, że są cmentarzyskiem składającym się z grobowców rodzinnych. Prawdopodobnie jest to cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Przypuszcza się również, że w miejscu tym spotykała się starszyzna by m.in. debatować i ogłaszać wyroki sędziowskie. Na terenie rezerwatu znajduje się 12 różnej wielkości kręgów i 30 kurhanów. Z miejscem tym związane są legendy i różne tajemnicze przypowieści. Jedna
z nich mówi o kościele, który się zapadł i straszy. Kamienne kręgi miałyby być pozostałością tego kościoła. Ludzie przez wieki omijali to miejsce w obawie o własne bezpieczeństwo co pozwoliło uchronić kręgi przed zniszczeniem dzięki czemu dotrwały do czasów współczesnych. Warto również zwrócić na przyrodnicze walory tego miejsca. W 1992 roku w trakcie prowadzenia specjalistycznych badań zdefiniowano aż 86 gatunków porostów, które porastają te owiane nutą tajemnicy głazy.

Co roku organizowany jest tutaj "Festyn Gocki". Rezerwat został także uhonorowany nagrodą internautów, którzy przyznali mu tytuł "Perły Pomorza 2010"

Wstęp:

Normalny 4 zł

Ulgowy 2 zł


wróć

Zaplanuj Wyjazd

Start

Ulica

Miejscowość

Brak punktów

Cel

Ulica

Miejscowość

Adres: brak

Zamknij Zapisz lokację